Tagi

, , , , , , ,

Aby na pewno? I co to dla nas obecnie może oznaczać?

Chciałbym dzisiaj poruszyć temat edukacji, certyfikacji, a także zdobywania wiedzy praktycznej przez osoby pracujące w obszarze finansów. Co Twoim zdaniem jest ważne w obecnych czasach, żeby stać się cenionym i poszukiwanym specjalistą?

Ja mam osobiście mieszane uczucia. Jakieś 17 lat temu jak zaczynałem studia wydawało mi się, że ich ukończenie zagwarantuje mi odpowiednią wiedzę i dobry start kariery w finansach.  Myślałem, że dobra uczelnia i dedykowany kierunek to klucz do mojego sukcesu, który mocno trzymam. Uświadamiałem sobie na tamtym etapie też wagę języka angielskiego we współczesnym świecie.

Nauka edukacja finanse finansistaKończąc jednak studia, zdałem sobie sprawę, że sytuacja jest zupełnie inna. Było tysiące absolwentów z podobnym „kluczem” co mój, a pracodawcy nie kwapili się do zatrudnienia akurat mnie. Potrzebowałem sporo szczęścia, żeby zacząć swoją pierwszą pracę w obszarze finansów. Tutaj pojawiło się kolejne zaskoczenie. Pomimo, że profil pracy całkiem dobrze pasował do kierunku moich studiów, to mało co z teoretycznej wiedzy mi się w pracy przydawało. Większość i to zdecydowaną musiałem zdobywać na nowo. Uwielbiam liczby, także pokuszę się o estymację, że w moim przypadku mniej niż 10% zdobytej na uczelni wiedzy znalazła zastosowanie w praktyce.

Wpadłem wtedy na świetny pomysł, że szkolenia może uzupełnią luki i sprawią że szybciej będę się rozwijać zawodowo. W praktyce jednak, rzadko udawało mi się trafić na szkolenia które dawałyby mi satysfakcję.

A jak wygląda sprawa z dodatkową certfikacją? Zlokalizowałem ACCA i CIMA jako potencjalne organizacje do certyfikacji dla mnie. Wybrałem CIMA, gdyż słyszałem, że koncentruje się bardziej na rachunkowości zarządczej. Osobiście uważam, że duża część informacji tam przekazywanej ma zastosowanie, szczególnie w dużych firmach międzynarodowych. Jest to dobry sposób na usystematyzowanie swojej wiedzy i przyjęcia jednolitego słownictwa.

Jak wygląda Twoja scieżka rozwoju wiedzy zawodowej? Co w niej uważasz, że jest cenne i chciałbyś rekomendować innym? Jaki nacisk kładziesz na zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej?

Reklamy